امروز سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳
پایگاه خبری دزآوانما با شما هستیم..

توصیه‌های مرکز بهداشت خوزستان هنگام وقوع پدیده گرد و غبار

مرکز بهداشت خوزستان در اطلاعیه‌ای از مردم خواست با توجه به وقوع پدیده گرد و غبار در استان و قرار گرفتن در شرایط حساس کرونایی، توصیه‌های بهداشتی ویژه این شرایط را به دقت رعایت کنند.
کد خبر: 417
زمان انتشار: 2 اسفند 1400 - 21:53 -
1289 بازدید

به گزارش روز دوشنبه دزآوان مرکز بهداشت خوزستان در این اطلاعیه آمده است: شهروندان برای حفظ سلامت و بهداشت عمومی و کاهش اثرات سینرژیستی پدیده گرد و خاک و بیماری کووید ۱۹ که می‌تواند منجر به خطرات جدی برای بهداشت و سلامت عمومی به ویژه افراد حساس و دارای بیماری‌های زمینه‌ای قلبی و تنفسی شود، توصیه‌های بهداشتی و ایمنی را مراعات کنند.

در این اطلاعیه به شهروندان توصیه شده است که وضعیت کیفیت هوای منطقه محل سکونت خود را از طریق سایت‌ها و رسانه‌های معتبر پیگیری کرده و از انجام فعالیت شدید بدنی مانند قدم زدن در پارک ها و دویدن در فضای آزاد و هر نوع ورزش سبک و سنگین خودداری کنند.

بر این اساس کلیه ورزشکاران باید از هرگونه فعالیت فیزیکی و ورزشی در هوای آزاد خودداری کنند؛ همچنین استفاده از خودرو شخصی و خودروی تک سرنشین را کاهش داده و در حد امکان از وسایل نقلیه عمومی استفاده شود.

این مرکز در اطلاعیه خود آورده است: به دلیل محبوس شدن هوا در شرایط پایداری جوی، به هیچ وجه در ارتفاعات توقف نکنید.

مرکز بهداشت خوزستان، خارج نشدن غیرضروری از منزل و محل کار به ویژه برای بیماران دچار بیماری قلبی و ریوی و مبتلایان به آسم و آلرژی و افرادی که از لنز چشمی استفاده می‌کنند را به شهروندان توصیه کرده است.( در صورت ضرورت خروج از منزل یا محل کار حتما از ماسک مناسب مدل FFP۲ برای جلوگیری از تنفس هوای آلوده استفاده شود).

در این اطلاعیه از عموم شهروندان خواسته تا در خانه نیز فعالیت خود را کاهش داده ، و در ، پنجره و منافذ ساختمان محل زندگی خانه و محل کار را کاملا بسته نگه دارند و از باز و بسته کردن غیرضروری آن خودداری کنند. اگر در محل سکونت از سیستم تصفیه هوا استفاده می‌شود فیلتر آن به موقع تمیز و جایگزین شود.

بر اساس این اطلاعیه از فعالیت‌هایی که باعث افزایش آلودگی هوا در فضای داخل خانه می‌شود مثل سرخ کردن غذا، جارو کشیدن، روشن کردن شمع و عود و شومینه با استفاده از سوخت چوب، خانه تکانی و … خودداری شود.

همچنین از وسایل گازسوز و نظایر آن در هنگام بروز پدیده کمتر استفاده شود و با مصرف بهینه گاز طبیعی از افزایش آلاینده‌ها جلوگیری شود.

خودداری از مصرف سیگار و قلیان در فضای بسته، شستشوی میوه جات و سبزیجات که در محیط های باز نگهداری و عرضه می شوند، خودداری از خرید مواد غذایی فساد پذیر که توسط دوره گردان عرضه می شوند، ضرورت استحمام و شستشوی کامل بدن و لباس ها پس از هر بار خروج از منزل از دیگر توصیه هاست.

در این اطلاعیه آمده است: به دلیل متصاعد شدن بخار حاصل از مواد پاک کننده شیمیایی و گندزدا در حد امکان از مصرف این مواد در شرایط بروز این پدیده خودداری شود. در این شرایط مصرف شیر و ماست کم چرب و میوه و سبزیجات تازه برای دفع سموم از بدن ضروری است.

در صورت مواجهه با تنگی نفس و هر گونه ناراحتی قلبی عروقی به سرعت به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی یا بیمارستان مراجعه شود.

پدیده گرد و غبار در برخی شهرهای خوزستان از جمله اهواز از چهار روز پیش آغاز شده است.

کارگروه اضطرار آلودگی هوا در خوزستان یکشنبه شب اعلام کرد که ساعت اداری در چهار شهرستان خوزستان شامل اهواز، کارون، باوی و حمیدیه با ۲ ساعت تاخیر آغاز می‌شود.

این کارگروه ساعت ۱۰ صبح امروز نیز ادارات، دستگاه‌های اجرایی و مراکز آموزشی در شهرستان‌های اندیمشک، دزفول، شوشتر، ایذه و مسجدسلیمان را تعطیل اعلام کرد./ایرنا

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط: خبرنگار دزآوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *