امروز یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
پایگاه خبری دزآوانما با شما هستیم..

امیرعبداللهیان: برخی از مسائل در وین حل نشده و نیازمند تصمیم سیاسی طرف غربی است

وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با لاوروف با بیان اینکه برخی از مسائل در وین حل نشده و نیازمند تصمیم سیاسی طرف غربی است، گفت: همکاری‌های ایران با هیچ‌ کشوری از جمله روسیه نباید متاثر از فضای تحریم باشد.
کد خبر: 553
زمان انتشار: 16 اسفند 1400 - 22:33 -
1543 بازدید

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری دزآوان، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه امروز (دوشنبه)‌۱۶ اسفند ماه در گفت‌وگویی تلفنی در خصوص مناسبات دوجانبه، روند مذاکرات جاری در وین، تحولات اوکراین و برخی از تحولات بین‌المللی بحث و تبادل نظر کردند.

دو وزیر خارجه با اشاره به سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران اعلام کردند که اکنون آژانس در مسیر درست همکاری فنی با ایران قرار دارد و توافق خوبی حاصل شده است.

به گزارش فارس، در سومین سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژٰی اتمی به تهران در دولت سیزدهم در بیانیه‌ای مشترک توافق شد سازمان انرژی اتمی حداکثر تا ۲۹ اسفند توضیحات کتبی مرتبط با سؤالات آژانس درباره موضوعات مربوط به ۳ مکان را به همراه اسناد پشتیبان، به این نهاد ارائه کند.

گفتنی است وزارت خارجه روسیه پیش از این از گفت‌وگوی تلفنی امیرعبداللهیان و لاوروف خبر داده بود. براساس اعلام این وزارتخانه اوکراین و مذاکرات در وین از جمله مباحث مورد گفت‌وگوی دو وزیر خارجه بوده است و لاوروف در گفت‌وگو با امیرعبداللهیان بر ضرورت این موضوع تاکید کرد که توافق باید حقوق برابر برای تمامی طرف‌ها در همکاری در تمامی زمینه‌ها ایجاد کند.

*  پیشرفت‌های خوبی به دست آمده، اما برخی از مسائل هنوز در وین حل و فصل نشده

به گزارش فارس، امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی امروز با همتای روس خود با اشاره به مذاکرات جاری در وین اظهار داشت: ما با جدیت برای رسیدن به توافقی خوب و قوی در وین تلاش می‌کنیم. تاکنون پیشرفت‌های خوبی به دست آمده، اما با وجود پیشرفت‌های حاصله، برخی از مسائل هنوز در وین حل و فصل نشده که نیازمند تصمیم سیاسی طرف غربی است.

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر ضرورت رفع موثر تحریم‌ها، اظهار داشت: رسیدن به توافق در وین می‌تواند زمینه همکاری‌های متنوع جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورها و از جمله شرکای خود را گسترش دهد.

به گزارش فارس،دور هشتم مذاکرات وین به منظور رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران از روز سه‌شنبه ۱۹ بهمن ماه و بعد از تنفسی ۱۱ روزه برای مشورت هیأت‌ها با پایتخت‌هایشان با حضور هیأت‌های ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) در پایتخت اتریش از سر گرفته شد و از آن زمان تاکنون در سطوح و فرمت‌های مختلف در حال برگزاری است. البته علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه شب چهارم اسفند ماه در چارچوب ترددهای معمول در جریان گفت‌وگوها، در سفری کوتاه راهی تهران شد، ولی هیأت کارشناسی ایران در وین حضور داشتند و به رایزنی‌ها ادامه دادند. باقری روز دوشنبه نهم اسفند دوباره به وین بازگشت و مذاکرات در وین کماکان در جریان است.

* همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران با هیچ‌کشوری از جمله روسیه نباید متاثر از فضای تحریم باشد

امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با لاوروف با تاکید بر این که ما هم با جنگ و هم با اعمال تحریم مخالف هستیم، اعلام کرد: روشن است که همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران با هیچ‌کشوری از جمله روسیه نباید متاثر از فضای تحریم باشد.

* حمایت روسیه از خواسته‌های منطقی ایران

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه نیز در این گفت‌وگوی تلفنی بر ضرورت همکاری‌های ایران و روسیه در زمینه‌های مختلف، از جمله حوزه‌های مختلف روابط تجاری و اقتصادی تأکید کرد.

وی با اشاره به روند مذاکرات برگزار شده و حمایت روسیه از خواسته‌های منطقی ایران، دیدگاه‌های خود را در این خصوص تشریح کرد.

لاورف با انتقاد از تحریم‌های اعمالی علیه روسیه، بر اهمیت همکاری‌های دو کشور در همه زمینه‌ها تأکید کرد.

دو طرف در این گفت‌وگو درباره برخی دیگر از مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله بحران اوکراین، روند آستانه برای حل موضوع سوریه و نشست آنتالیا در ترکیه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و همتای روس او ششم اسفند ماه نیز تلفنی با یکدیگر گفت‌وگو کردند و امیرعبداللهیان در این گفت‌وگو تصریح کرد جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین از خطوط قرمز خود عدول نخواهد کرد.

گفتنی است سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات لاوروف مبنی بر این که تحریم‌های غرب علیه روسیه نباید بر مراودات تجاری روسیه و ایران تاثیر بگذارد و از واشنگتن تقاضای تضمین کرده و این برداشت وجود دارد که روسیه به دنبال گروگان گرفتن مذاکرات وین به نفع خودش است، نیز گفت: اظهارات لاوروف را در رسانه‌ها دیدیم و شنیدیم، منتظر هستیم از مجاری دیپلماتیک جزییات آن را بشنویم.گفت‌وگوها در وین در مسیر خودش درحال پیگیری است. همکاری‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران نباید محدود و یا تحت تاثیر هیچگونه تحریمی قرار بگیرد از جمله همکاری‌های صلح آمیز ایران با روسیه و چین و یا کشورهای دیگر. این اظهارات را در همین بستر می‌‌فهیم.

خطیب‌زاده با بیان این‌که رویکرد روسیه تا امروز برای رسیدن به توافق دسته جمعی در وین سازنده بوده است، اظهار داشت: ما در همین چارچوب این را متوجه می‌شویم و منتظریم در وین جزییات بیشتری را اگر دارند به ما بدهند./فارس

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط: خبرنگار دزآوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *