امروز دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳
پایگاه خبری دزآوانما با شما هستیم..

میزان گرد و غبار در دزفول به ۱۲ برابر حدمجاز رسید

میزان آلودگی هوا ناشی از وقوع گرد و غبار در دزفول در روز دوشنبه به ۱۲ برابر حد مجاز، و در اندیمشک به هشت برابر حد مجاز رسید.
کد خبر: 429
زمان انتشار: 2 اسفند 1400 - 22:09 -
1299 بازدید

مسوول روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان روز دوشنبه در گفت وگو با  دزآوان بیان کرد: میزان گرد و غبار در ساعت ۱۵ در هوای دزفول یک هزار و ۷۳۹ میکروگرم برمترمکعب، اندیمشک یک هزار و ۱۸۶ میکروگرم برمترمکعب، شوش ۹۲۰ میکروگرم برمترمکعب، شوشتر ۹۹۱ میکروگرم برمترمکعب، گتوند ۷۱۳ میکروگرم برمترمکعب، ایذه ۳۱۲ میکروگرم برمترمکعب، مسجدسلیمان ۳۴۲ میکروگرم برمترمکعب، اهواز ۲۸۸ میکروگرم برمترمکعب، بندر امام خمینی(ره) ۲۸۳ میکروگرم برمترمکعب، بهبهان ۲۹۱ میکروگرم برمترمکعب، حمیدیه ۲۵۶ میکروگرم برمترمکعب، رامشیر ۲۴۱ میکروگرم برمترمکعب، سوسنگرد ۲۵۹ میکروگرم برمترمکعب، شادگان ۲۱۲ میکروگرم برمترمکعب و ماهشهر ۲۳۷ میکروگرم برمترمکعب گزارش شد.

شهریار عسکری گفت: آمار ساعتی پدیده گرد و غبار نشان می‌دهد که شدت این پدیده در شهرهای جنوبی خوزستان رو به کاهش و در شهرهای شمالی افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، حد مجاز غبار در هوا ۱۵۰ میکروگرم برمترمکعب است.

همچنین سامانه پایش کیفی هوای کشور که وضعیت هوا را بر اساس شاخص AQI اعلام می‌کند، شاخص کیفی هوا را در ساعت ۱۶ روز دوشنبه در شهرهای اندیمشک، ایستگاه منازل ۲۰۰ دستگاه اهواز، دزفول، شوش و گتوند، عدد ۵۰۰ در شرایط خطرناک گزارش کرده است. در این زمان شاخص کیفی هوای اهواز  ۲۳۳ و مسجدسلیمان ۲۷۱ در شرایط بسیار ناسالم و شهرهای بندر امام خمینی(ره)، بهبهان، رامشیر و سوسنگرد در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها و شاخص هوا، و در شهرهای حمیدیه، شادگان و ماهشهر در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس اعلام کرده است.

شاخص کیفیت هوا معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامت افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک یا سبز، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط قابل قبول یا زرد، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس یا نارنجی، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه یا قرمز، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم یا بنفش و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک یا ارغوانی تعیین شده است. در شرایط هوای ناسالم همه افراد در صورت قرار گرفتن درازمدت در معرض هوای با این شدت آلودگی ممکن است دچار علایم تنفسی شوند. همچنین افراد گروه حساس ممکن است دچار پیامدهای بیشتری شوند.

منشاء داخلی و خارجی گرد و غبار

رییس پایش هوا اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان همچنین منشاء گرد و غبار ۲ روز اخیر در برخی شهرهای استان را ناشی از کانون‌های داخلی و خارجی بیان کرد.

علیرضا آذریان با اشاره به پیش‌بینی هواشناسی گفت: با ایجاد شرایط خاص جوی، شاهد جریان همرفتی به همراه پایداری هوا در خوزستان بودیم که باعث شد این کانون‌ها فعال و گرد و غبار با اندازه ۱۰ میکرون را در پی داشته باشد.

وی افزود: اوج غلظت گرد و غبار در خوزستان، یکشنبه شب بود که میزان غلظت به حدود یک هزار و ۲۰۰ میکروگرم بر مترمکعب در اهواز رسید اما تا صبح روند آن رو به کاهش گذاشت.

آذریان درباره تاخیر ۲ساعته در آغاز به کار ادارات چهار شهرستان از جمله اهواز، توضیح داد: پیش‌بینی‌ها روند کاهشی گرد و غبار را نشان می‌داد اما تاثیرپذیری و تاثیرگذاری شهروندان و کارمندان مطرح بود به همین دلیل زمان شروع به کار ساعت ۹:۳۰ دقیقه اعلام شد که هم حالت پایداری هوا شکسته شود و هم روند نزولی در گرد و غبار داشته باشیم.

وی اظهار امیدواری کرد تا در صورت تکرار پدیده گرد و غبار، میزان در معرض گیری شهروندان و کارمندان مدیریت شود.

پدیده گرد و غبار در برخی شهرهای خوزستان از جمله اهواز از سه روز پیش آغاز شده است.

کارگروه اضطرار آلودگی هوا یکشنبه شب اعلام کرد که ساعت اداری در چهار شهرستان خوزستان شامل اهواز، کارون باوی و حمیدیه با ۲ ساعت تاخیر آغاز می‌شود.

این کارگروه ساعت ۱۰ صبح امروز نیز ادارات، دستگاه‌های اجرایی و مراکز آموزشی در شهرستان‌های اندیمشک، دزفول، شوشتر، ایذه و مسجدسلیمان را تعطیل اعلام کرد./ایرنا

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط: خبرنگار دزآوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *