امروز دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳
پایگاه خبری دزآوانما با شما هستیم..

کشاورزان خوزستانی برای جلوگیری از رشد آفت تغذیه کودی مزارع را انجام دهند

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان به کشاورزان استان توصیه کرد تغذیه کودی مزارع خود را انجام دهند تا آفات در مزارع رشد نکنند.
کد خبر: 396
زمان انتشار: 1 اسفند 1400 - 08:53 -
1142 بازدید

به گزارش خبرنگار دزآوان خدارحم امیری زاده روز شنبه در نشست ستاد زراعت خوزستان در سرسرای اداری سازمان جهادکشاورزی استان افزود: با توجه به کاهش بارندگی در یک ماه گذشته، امکان رشد آفات گیاهی وجود دارد از این رو برای پیشگیری از گسترش آفات و خسارت، بهره برداران تغذیه کودی را در روزهای پیش رو عملیاتی کنند.
وی ادامه داد: برای جلوگیری از ورود آفات به مزارع، باید کانون‌های ورود آفات در داخل و خارج خوزستان روزانه رصد شوند و هشدارهای لازم به کشاورزان داده شود.
رییس سازمان جهادکشاورزی خوزستان با بیان اینکه رکن اصلی تولید محصولات کشاورزی تغذیه مناسب و به هنگام است افزود:تغذیه کودی مناسب برای پیشگیری از کاهش تولید در اولویت قرار گیرد.
امیری زاده بیان کرد: با پیگیری‌ صورت گرفته قرار است کود اضافه بر سهمیه به خوزستان تخصیص داده شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خوزستان نیز در این نشست گفت:در سال آبی جاری(اول مهر تاکنون)، تنها در دی بارندگی مفید در خوزستان وجود داشت.
تورج نوروزی با بیان اینکه هم اکنون در مرحله داشت محصولات پاییزی قرار داریم و مبارزه با علف‌های هرز در مزارع گندم در حال انجام است افزود:به دلیل بارندگی کم احتمال بروز بیماری‌های قارچی “مینوز برگ” ، “کک نباتی” و “سوسک سیاه” در مزارع گندم خوزستان زیادتر شده است.
وی گفت: گندمکاران نباید منتظر ظهور آفت و بیماری شوند و سپس با آن مبارزه کند بلکه باید از راه‌های پیشگیری استفاده کنند تا هزینه‌های داشتِ محصولات کاهش یابد.
نوروزی، بر مصرف کود به صورت آبیاری یا محلول پاشی تاکید کرد و افزود: اگر کودهای محلول به ویژه اوره به صورت محلول وارد گیاه نشود به صورت ازت معلق در هوا وارد می شود.
در این نشست بر بازدیدهای میدانی از مزارع ، تداوم آموزش ترویجی و هشدار لازم و به هنگام به کشاورزان خوزستان تاکید شد.
به گزارش ایرنا بر اساس برنامه مصوب در سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ سطح زیرکشت محصولات فصلی در خوزستان ۴۴۷ هزار و ۱۸۰ هکتار و کشت‌های دایمی ۶۰۰ هزار و ۱۲۸ هکتار است.
استان خوزستان با ۱.۲میلیون هکتار سطح زیرکشت و تولید ۱۴ درصد کل تولیدات زیربخش کشاورزی ، در جایگاه نخست کشوری قرار دارد.
امکان افزایش سطح زیرکشت محصولات کشاورزی تا ۲.۲میلیون هکتار در صورت تسطیح اراضی ، احداث شبکه های آبیاری و زهکشی و بهره گیری از ماشین آلات و مکانیزاسیون وجود دارد./ایرنا

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط: خبرنگار دزآوان

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *