امروز پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
پایگاه خبری دزآوانما با شما هستیم..

لاوروف: شانس احیای برجام در آینده‌ای نزدیک وجود دارد

کد خبر: 37
زمان انتشار: 21 بهمن 1400 - 10:09 -
1148 بازدید

وزیر خارجه روسیه در اظهاراتی با اشاره به مذاکرات فعلی وین تصریح کرد که شانس احیای کامل برجام در آینده‌ای نزدیک وجود دارد.

به گزارش سرویس بین‌الملل خبرگزاری دز آوان از فارس، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) تصریح کرد که شانس احیای برجام در آینده‌ای نزدیک وجود دارد.

بنا بر گزارش خبرگزاری ریانووستی روسیه، وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس خبری مشترک با «لیز تراس» وزیر خارجه انگلیس تصریح کرد: «در خصوص موضوع ایران، ما اتفاق نظر داریم که شانس احیای کامل برجام در آینده نزدیک وجود دارد اما همچنان راه زیادی در پیش است».

در عین حال، روز گذشته (چهارشنبه)، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه پس از دیدار و گفت‌وگو با «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه که به مسکو سفر کرده بود، تصریح کرد که تلاش‌های دیپلماتیک برای احیای برجام باید ادامه داشته باشد.

وی در خصوص گفت‌وگوی خود با ماکرون درباره ایران گفت: «ما در خصوص وضعیت توافق هسته‌ای ایران و احیای برجام که در سال ۲۰۱۵ به تصویب رسید و مورد تأیید قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفت، بحث و گفت‌وگو کردیم».

رئیس‌جمهور روسیه درادامه بر لزوم تداوم تلاش‌های دیپلماتیک برای حفظ برجام تأکید کرد و گفت: « ما اشتراک نظر داریم که ادامه تلاش‌های دیپلماتیک و تشویق و ترغیب به راه‌حل‌های مصالحه‌آمیز در راستای منافع حفظ این سند بزرگ ضروری است. ما به توافق رسیدیم که مواضع ما در خصوص این موضوع بسیار نزدیک است یا آنطور که دیپلمات‌ها می‌گویند، با یکدیگر همخوانی دارد».

دور هشتم مذاکرات وین از روز گذشته (سه‌شنبه) با برگزاری جلسه دوجانبه بین علی باقری مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران و انریکه مورا هماهنگ‌کننده گفت‌وگوها از سر گرفته شد. علی باقری روز سه‌شنبه برای شرکت در این گفت‌وگوها در رأس هیأتی وارد وین شده بود.

چین و روسیه بارها آمریکا را مقصر اصلی وضعیت فعلی پیرامون برجام دانسته و بر ضرورت رفع تمامی تحریم‌های یکجانبه علیه ایران برای هموار کردن مسیر اجرای کامل برجام تأکید کرده‌اند. پکن و مسکو تحریم‌های یکجانبه آمریکا را غیرقانونی و بخشی از «دیپلماسی زورگویانه» واشنگتن می‌دانند./فارس

بنر تبلیغاتی

نوشته شده توسط: خبرنگار دزآوان

اشتراک گذاری